Galicja 1914-1915 Ferenca Molnára

  • Posted on 25 stycznia, 2013 at 14:42

„Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego” to wspomnienia Molnára z I wojny światowej. „Wspomnienia te to nie dziennik, nie historia wojny, ale pamiątka rocznej męki korespondenta wojennego. Podróże, doświadczenia, korespondencje, migawki, zasłyszane historyjki, rozmowy z wodzami i szeregowcami, świadectwa uczestników zupełnie błahych jak i ważnych wydarzeń. Zdania pisane w pośpiechu przez człowieka, który znalazł się na froncie…” (…)

Był Molnár pod Limanową i na przełęczy Dukielskiej, gdzie toczyły się najkrwawsze bitwy, a potem z kontrofensywą odbijał z rąk Rosjan twierdzę w Przemyślu i Lwów. Swoje połączone z osobistym dziennikiem korespondencje wojenne zawarł w obszernym tomie, który dopiero po dziesiątkach lat doczekał się przekładu na polski. I słusznie, bo nic nie stracił na znaczeniu. Jest to bowiem wstrząsający obraz masakry, jaka toczyła się na polskich ziemiach. Molnar w pełni zdaje sobie sprawę z dramatu Polaków w tej wojnie i podkreśla, że są najbardziej nieszczęsnym narodem na świecie, bo 800 tysięcy poborowych z zaboru rosyjskiego walczy w tej wojnie z 740 tysiącami Polaków w austro-węgierskich i niemieckich mundurach.

Akurat zbliżamy się do stulecia wybuchu tej wojny, która doprowadziła do upadku trzech wielkich europejskich monarchii i zmieniła obraz świata. Wojny toczonej w okopach i błocie, krwawej i strasznej. W falach idących za sobą jedne po drugich natarć, koszonych ogniem broni ręcznej i maszynowej, po których zostają na polach tysiące poległych, co dokładnie relacjonuje Molnár. Albo jak cały zamarznięty na kość, zanurzony w śniegu po szyję batalion rosyjski w Karpatach.

Molnár rozmawia z żołnierzami, dowódcami, ludnością cywilną – polską i żydowską. Jest przy przesłuchaniach jeńców rosyjskich, również Polaków. Widzi i dotyka wojny. I mimo odległego czasu, upływu aż tylu lat, czyta się ten „rezultat rocznej męki korespondenta wojennego” – jak określił to sam autor – jednym tchem.

Ferenc Molnár, Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego, przeł. Akos Engelmajer, Wydawnictwo Most, Warszawa 2011, str. 296

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kultura/ksiazki/recenzjeksiazek/1523091,1,recenzja-ksiazki-ferenc-molnar-galicja-1914-1915-zapiski-korespondenta-wojennego.read#ixzz2IzQNsi8w

  • Filed under:
    • Bez kategorii

Dodaj komentarz

Top