Kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Csepel na Węgrzech

  • Posted on 6 kwietnia, 2014 at 08:07

„Zło dobrem zwyciężaj” - kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Csepel na Węgrzech„Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli i do szklanki” – mówi przysłowie, które jest znane chyba każdemu zarówno na ziemi polskiej, jak i węgierskiej. 23 marca, z okazji dnia przyjaźni polsko-węgierskiej w XXI dzielnicy Budapesztu, Csepel, przedstawiciele tutejszego samorządu, oraz samorządów bratnich miast upamiętnili wspólna przeszłość, chwile chwały oraz otworzyli wystawę o polskim kapłanie męczenniku, błogosławionym Jerzym Popiełuszce. Na Węgrzech jedynie tutaj dbają o cześć kapłana męczennika, którego imieniem nazwano nawet ulicę w XXI dzielnicy.

Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy pamiątkowej, którą dwa lata temu odsłonili prezydenci Polski i Węgier, i która upamiętnia pomoc węgierskiej huty „Csepel” produkującej wówczas amunicję dla potrzeb wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Konsul RP w Budapeszcie, AndrzejKalinowski podkreślił, że „Cud nad Wisła” bez pomocy węgierskiej, by się nie odbył. Pod tablicą pamiątkowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawiciele samorządów złożyli wieńce, a następnie delegacje udały się do Centrum Sportu, Rozrywki i Kultury przy ul. Hollandi. Dwa lata temu w tym miejscu zbudowano i poświęcono drewnianą dzwonnicę na cześć ks. Jerzego, a teraz otwarto wystawę poświęconą jego życiu i działalności.

„Zło dobrem zwyciężaj” - kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Csepel na Węgrzech

Tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Uroczystą mowę wygłosili pani KatarzynaSoborak, dyrektor muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, świadek życia i działalności kapłana-męczennika, oraz SzilárdNémeth, burmistrz dzielnicy Csepel i poseł do parlamentu, który zwrócił się do ks. Jerzego długą modlitwą, z której cytujemy kilka myśli:… Więcej tutaj

Dodaj komentarz

Top