Orbán wie jak skutecznie obniżyć bezrobocie

  • Posted on 11 lipca, 2012 at 13:14
Fot.: EPA/JULIEN WARNAND

Fot.: EPA/JULIEN WARNAND

Kluczowym punktem programu jest 50-procentowe obniżenie składek płaconych przez pracodawców i pracowników w grupie wiekowej poniżej 25 lat lub 55 plus. Zmniejszy się opodatkowanie firm, które zatrudnią osoby długotrwale bezrobotne i młode matki.

Premier zapowiedział zmniejszenie obciążeń podatkowych dla drobnych przedsiębiorców i ułatwienia w płatnościach podatków. Niektóre firmy zapłacą tylko podatek VAT.

Koszty programu zostaną z pokryte w całości z wpływów z podatku od transakcji finansowych, który zostanie wprowadzony 1 stycznia 2013 r. Transakcje giełdowe i transakcje na rynku obligacji zostaną obciążone stawką 0,1 procent. Natomiast transakcje z użyciem instrumentów pochodnych w wysokości 0,01 procent.

Rządowy plan miałby zostać omówiony przez deputowanych podczas letniej sesji parlamentu i zatwierdzony we wrześniu. Premier Orban podkreślił, że propozycja zmusi sektor finansowy do udziału w kosztach węgierskiego kryzysu finansowego i walki z bezrobociem. Podatek od transakcji finansowych miałby dotyczyć również węgierskiego Banku Centralnego, którego prezes zapowiedział, że w takim przypadku bank zwiększy stopę procentową o 2,5 proc. Obecnie stopa procentowa na Węgrzech jest i tak najwyższa w UE i wynosi 7 proc.

  • Filed under:
    • Bez kategorii

Dodaj komentarz

Top